Co należy przewozić w chłodniach?

Transport chłodniczy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jakości wielu towarów. Dzięki odpowiedniej technologii i warunkom przewozu, produkty szybko psujące się docierają do odbiorców w idealnym stanie. Jakich konkretnie towarów dotyczy ten rodzaj transportu? Sprawdźmy.

Transport chłodniczy – podstawowe informacje

Transport chłodniczy polega na utrzymaniu ściśle określonej temperatury wewnątrz naczepy, co pozwala na zachowanie właściwości transportowanych produktów przez cały czas trwania przewozu. Warunki te mają kluczowe znaczenie dla jakości przewożonych towarów, ponieważ wpływają na ich trwałość oraz walory smakowe. W związku z tym stosowane są nie tylko nowoczesne systemy chłodzenia, ale także stałego monitorowania parametrów temperatury oraz wilgotności powietrza.

Jakich produktów dotyczy głównie transport chłodniczy?

W dostawczych chłodniach samochodowych przewozi się przede wszystkim żywność, która szybko się psuje. Najczęściej przewożonymi towarami są mięso surowe, owoce, warzywa oraz lody. W przypadku mięsa istotne jest zachowanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności, aby uniknąć rozwoju groźnych dla zdrowia ludzi bakterii oraz utraty jakości produktu. Owoce i warzywa również wymagają specjalnych warunków, które pozwolą na zachowanie ich świeżości oraz walorów smakowych. Lody oraz inne mrożone produkty muszą być przewożone w odpowiednio niskiej temperaturze z kolei przede wszystkim dlatego, by nie straciły swojej konsystencji.

Co oprócz żywności należy przewozić w chłodniach?

Transport chłodniczy to jednak nie tylko przewóz żywności – leki oraz kosmetyki również wymagają odpowiednich warunków podczas transportu. W przypadku leków kluczowe jest utrzymanie stałej temperatury, która zapewni ich skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Kosmetyki natomiast mogą ulegać zmianom konsystencji czy właściwości w wyniku niewłaściwego przechowywania, dlatego w ich przypadku transport w specjalnych chłodniach także jest niezbędny.