Czym różni się izoterma od chłodni?

W branży transportowej istnieje wiele technologii i rozwiązań, które pozwalają na przewóz różnorodnych produktów w optymalnych warunkach. Dwie z nich to izoterma i chłodnia, które, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, istotnie się różnią. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy tych dwóch systemów transportowych.

Budowa i funkcjonowanie izotermy

Izoterma to specjalistyczna zabudowa pojazdu transportowego, która ma na celu utrzymanie stałej temperatury wewnątrz przestrzeni ładunkowej. Jak sama nazwa wskazuje, izotermy tylko izolują temperaturę przewożonych produktów od temperatury zewnętrznej. Izotermy są wykorzystywane głównie do przewozu żywności, leków czy kwiatów, które wymagają stabilnych warunków termicznych. W ich przypadku temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie dzięki odpowiedniej konstrukcji ścian i podłogi pojazdu oraz zastosowaniu materiałów izolacyjnych.

Budowa i funkcjonowanie chłodni

Chłodnia natomiast to bardziej zaawansowane rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie temperatury wewnątrz przestrzeni ładunkowej na poziomie niższym niż temperatura otoczenia. Chłodnie samochodowe są wyposażone w specjalne urządzenia chłodnicze, które mrożą produkty w temperaturach nawet do -20°C. Dzięki temu są idealne do przewozu żywności mrożonej, lodów czy innych produktów wymagających magazynowania w niskich temperaturach.

Koszty eksploatacji izoterm i chłodni

Poza budową i zastosowaniem kolejną istotną różnicą między izotermą a chłodnią są koszty eksploatacji. W przypadku izoterm koszty są niższe, ponieważ nie ma potrzeby używania dodatkowych urządzeń chłodniczych. Chłodnie natomiast wymagają regularnego serwisowania i konserwacji urządzeń chłodniczych, co generuje wyższe koszty eksploatacji.

Wymogi prawne dotyczące izoterm i chłodni

W Polsce, zarówno izotermy, jak i chłodnie muszą spełniać określone wymogi prawne. Przede wszystkim, pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie systemy kontroli temperatury oraz rejestratory danych, które umożliwiają monitorowanie warunków przewozu. Ponadto przewoźnicy są zobowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących higieny i bezpieczeństwa żywności.