Wszystko, co warto wiedzieć o działaniu chłodni samochodowej

Pojazdy przeznaczone do transportu towarów muszą spełniać określone kryteria. Sprawa staje się szczególnie skomplikowana, jeżeli w samochodzie będą przewożone ładunki, którym trzeba zapewnić konkretne warunki, na przykład temperaturowe. Mowa tutaj przede wszystkim o chłodniach samochodowych. Co należy wiedzieć na ich temat?

Budowa chłodni

Aby samochody transportowe dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio wyposażone. Jeśli chodzi o towary, które należy przewozić w niskich temperaturach, to wyróżniamy samochody dostawcze chłodnie, a także ciężarówki i naczepy. Bardzo ważne jest, aby w ich konstrukcji znalazły się 4 podstawowe elementy:

  • parownik,
  • sprężarka,
  • skraplacz,
  • zawór rozprężny.

Istotny jest również dobór odpowiedniego czynnika chłodzącego. Najczęściej jest to gaz – freon. Działanie całej instalacji polega na wymuszaniu ruchu freonu przez sprężarkę. Następnie gaz trafia do skraplacza, który zmienia jego stan skupienia na ciekły.

Gdzie i do czego wykorzystywane są chłodnie samochodowe?

Działanie chłodni samochodowych jest proste i intuicyjne. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ciężarówkami chłodniczymi, czy może z naczepami ważne jest, aby stworzyć takie warunki, które zminimalizują ryzyko wystąpienia temperatury, która może negatywnie wpłynąć na jakość mięs, lodów, napojów czy innych produktów transportowanych chłodnią. Z tego powodu wykorzystywane są na przykład płyty warstwowe, które poprawiają parametry izolacyjne oraz szczelność.

Dobrze również, jeżeli pojazdy są wyposażone w 2 źródła zasilania. Najczęściej zdarza się tak, że jest to silnik spalinowy oraz akumulator. Ten drugi jest wykorzystywany głównie podczas postoju ciężarówki czy innego auta lub naczepy. Wybierając chłodnię, należy zwrócić uwagę na zakres temperatur, który oferuje producent.